Αυστρία

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά     Χριστούγεννα

Καλώς ήλθατε στην Αυστρία!

Θέλετε να μάθετε περισσότερα για την Αυστρία; Ψάχνετε στοιχεία και αριθμούς για αυτήν την όμορφη χώρα; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Ίσως πρέπει να γράψετε μια παρουσίαση ή μια εργασία για την Αυστρία; Ή σχεδιάζετε διακοπές στη Δημοκρατία των Άλπεων; Τα θέματά μας για κάθε χώρα είναι: προφίλ, χώρα, άνθρωποι, ζώα και φυτά (φύση), οικονομία, ιστορία και πολιτική. Στην ενότητα Χώρα θα βρείτε επίσης πληροφορίες για την πρωτεύουσα, ενώ στην ενότητα Άνθρωποι θα βρείτε πληροφορίες για τη γλώσσα και τη θρησκεία της χώρας, όπως και για την καθημερινή τους ζωή, το εκπαιδευτικό σύστημα και πολλά άλλα.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
Austrian Alps: 15 Top Hiking Destinations | Moon & Honey Travel Dirndl, girlfriends, costume, oktoberfest, bavaria - free image from needpix.com
Ποιο είναι το όνομα του μεγαλύτερου ποταμού της Αυστρίας και του ψηλότερου βουνού; Με τι πληρώνετε εδώ; Το 63% της χώρας βρίσκεται στις Άλπεις. Είναι λοφώδης στους πρόποδες των Άλπεων, επίπεδη μόνο στα ανατολικά και βορειοανατολικά. Αυτές οι γυναίκες  φοράνε παραδοσιακές φορεσιές σε ένα φεστιβάλ. Είναι τέσσερις από τους σχεδόν 9 εκατομμύρια Αυστριακούς.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Gämse - Junior Ranger Late Season Skiing in Austria - Where to Go When a Woman Was "King" - JSTOR Daily
Ποιος είναι σε επιφυλακή εδώ; Είναι ένα Αγριόγιδο! Όπως το αγριοκάτσικο και η μαρμότα, είναι ένα τυπικό ζώο των αυστριακών Άλπεων
Ο τουρισμός παίζει σημαντικό ρόλο στην οικονομία της Αυστρίας - τόσο το καλοκαίρι όσο και το χειμώνα. Στη γεωργία, η αλπική γεωργία είναι κάτι το ιδιαίτερο. Η Μαρία Τερέζα μπόρεσε να διαδεχθεί τον πατέρα της στο θρόνο μόνο λόγω μιας αλλαγής στο νόμο. Τι άλλο ήταν σημαντικό στην ιστορία της Αυστρίας;
Χαρακτηριστικά Καθημερινότητα Παιδιά και σχολείο
Aperschnalzen - Wikipedia Traditional Austrian houses in St. Wolfgang | House, Classic architecture, Architecture house Schooling in Austria - Santa Fe Relocation
Τι συμβαίνει κατά τη διάρκεια του Aperschnalzen και τι είναι το Glöcklerlauf; Και τι είναι το βιεννέζικο χιούμορ;
Πώς ζουν οι άνθρωποι στην Αυστρία; Εννέα εβδομάδες καλοκαιρινών διακοπών βρίσκονται μπροστά σε αυτό το κορίτσι. Είναι ήδη σε αναζήτηση των συμπαικτών της.
Χριστούγεννα Φαγητά
How to Plan a Festive Austria Christmas Market Trip - Our Escape Clause Austrian Food: 20 Must-Try Dishes in Vienna | Will Fly for Food
Πώς γιορτάζουν τα Χριστούγεννα στην Αυστρία; Στοχαστικά όπως εδώ με ένα δέντρο στη λίμνη Wörthersee - ή άγρια με τον Κράμπους; Το Wiener Schnitzel (Βιενέζικο Σνίτσελ) δεν είναι η μόνη αυστριακή σπεσιαλιτέ, αν και είναι ίσως η πιο γνωστή.