Δανία

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική          Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά        Χριστούγεννα

Blue owl Denmark mapΚαλώς ήλθατε στη Δανία!

Ενδιαφέρεστε για τη Δανία; Ψάχνετε στοιχεία και αριθμούς για την χώρα; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Είτε σχεδιάζετε διακοπές στη Δανία και θέλετε να μάθετε περισσότερα εκ των προτέρων, είτε πρέπει να γράψετε μια έκθεση για τη χώρα, είτε μελετάτε τη Δανία στο σχολείο εδώ θα βρείτε συναρπαστικές πληροφορίες για τη Δανία σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Τα πάντα εξηγούνται απλά και συνοπτικά.

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Δανία

Εδώ έχετε μια επισκόπηση των θεμάτων: Προφίλ, χώρα, άνθρωποι, ζώα και φυτά (φύση), οικονομία και ιστορία. Στην ενότητα Χώρα θα βρείτε επίσης πληροφορίες για την πρωτεύουσα, ενώ στην ενότητα Άνθρωποι θα βρείτε πληροφορίες για τη θρησκεία και τη γλώσσα της χώρας. Αν σχεδιάζετε ένα ταξίδι στη Δανία, θα βρείτε επίσης μια συλλογή από αξιοθέατα. Πολλές φωτογραφίες σας δίνουν μια άμεση εικόνα για το πώς είναι η χώρα!

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
 Exploring the highest mountain of Denmark - The NonMad People of Copenhagen, Information About People and Lifestyle in Copenhagen - Yatra.com
Πόσοι άνθρωποι ζουν στη Δανία, ποιο είναι το όνομα του μακρύτερου ποταμού και με τι πληρώνετε εδώ; Η Δανία είναι μια χώρα νησιών - μόνο η Γιουτλάνδη συνδέεται με την ηπειρωτική χώρα. Οι περισσότεροι κάτοικοι της Δανίας είναι Δανοί. Ωστόσο, υπάρχει επίσης μια γερμανική μειονότητα.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Photos: Birds of Brevard (rare and otherwise) Danish FSA issues first injunctions to Article 9 funds — AMWatch Christiansborg Palace (Christiansborg Slot) - What To Know BEFORE You Go | Viator
Τα δάση, οι θάμνοι και φυσικά οι ακτές είναι τα τοπία της Δανίας. Τα υδρόβια πουλιά είναι μεταξύ των ζωικών κατοίκων. Πώς βγάζει χρήματα η χώρα; Ο τουρισμός, η βιομηχανία και το πετρέλαιο την βοηθούν σε αυτό Το παλάτι Christiansborg είναι η έδρα του δανικού κοινοβουλίου.
Φαγητά Παιδιά και σχολείο
Danish Food: 12 Must-Try Dishes in Denmark | Will Fly for Food How reopened schools in Denmark keep children safely apart - BBC News
Το Smörrebröd είναι μέρος της δανέζικης κουζίνας όσο και τα ψάρια στο νερό. Και τι άλλο αρέσει στους Δανούς; Τα παιδιά της Δανίας πηγαίνουν στο σχολείο για εννέα χρόνια. Εδώ το σχολείο ονομάζεται Folkeskole.
Χαρακτηριστικά Χριστούγεννα
Sprites of Christmas | Danish Language Blog Christmas In Denmark - Danish Christmas Traditions
Τι ακριβώς είναι ένα Nisse; Και τι άλλο είναι χαρακτηριστικό της Δανίας; Οι Δανοί στήνουν χριστουγεννιάτικο δέντρο; Και τι κρεμάνε σε αυτό;