Πολωνία

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική         Φαγητά     Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Χριστούγεννα

Καλώς ήλθατε στην Πολωνία!

Ενδιαφέρεστε για την Πολωνία; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με αυτή την ευρωπαϊκή χώρα; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Γιατί εδώ θα βρείτε πολλές συναρπαστικές πληροφορίες και περιλήψεις για την Πολωνία - όλα απλά εξηγημένα. Τα κείμενα θα σας βοηθήσουν σε μια παρουσίαση ή σε μια εργασία για το σχολείο, αλλά και αν σχεδιάζετε διακοπές στην Πολωνία.Εδώ θα βρείτε κείμενα σε απλή γλώσσα για όλα τα σημαντικά θέματα.  Συνοψίζουμε τα πιο σημαντικά θέματα γεωγραφίας για την Πολωνία. Πολλές φωτογραφίες σας δίνουν μια άμεση εικόνα για το πώς είναι εδώ! Μπορείτε να βρείτε θέματα σχετικά με την καθημερινή ζωή στην ενότητα Καθημερινή ζωή και παιδιά.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
Με πόσες χώρες συνορεύει στην πραγματικότητα η Πολωνία; Με τι πληρώνετε εδώ και πώς ονομάζεται η πρωτεύουσα; Η Πολωνία έχει ένα ποικιλόμορφο τοπίο, που εκτείνεται από τη Βαλτική Θάλασσα στο βορρά έως διάφορες οροσειρές στο νότο. Η συντριπτική πλειονότητα του πληθυσμού είναι Πολωνοί. Η πολωνική γλώσσα ομιλείται.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Η Πολωνία φιλοξενεί το ένα τέταρτο των πελαργών του κόσμου. Εκτός από πολλά άλλα αποδημητικά πουλιά, ζουν επίσης βίσονες, άλκες και λύκοι. Το ήμισυ της έκτασης της Πολωνίας αποτελείται από αγρούς. Ωστόσο, η γεωργία αντιπροσωπεύει μόνο ένα μικρό ποσοστό. Η Πολωνία εξαφανίστηκε από τους χάρτες της Ευρώπης για περισσότερα από 120 χρόνια το 1795. Πώς συνέβη αυτό;
Φαγητά Καθημερινότητα Παιδιά και σχολείο
Τα πιερόγκι, το στιφάδο bigos και η σούπα παντζαριού barsczc θεωρούνται εθνικά πιάτα της Πολωνίας. Πώς είναι η ζωή στην Πολωνία; Πόσο σημαντική είναι η θρησκεία και η οικογένεια; Στους Πολωνούς μαθητές  αρέσει να επιστρέφουν στο σπίτι με άριστα 6
Χαρακτηριστικά   Χριστούγεννα
Πολωνία (δώρο το αεροπορικό εισιτήριο) - GrecosTravel
Τι συνδέετε με την Πολωνία; Υπάρχει κάτι που είναι τυπικά πολωνικό; Στη Wigilia υπάρχουν δώδεκα πιάτα χωρίς κρέας. Η χριστουγεννιάτικη γκοφρέτα σπάει και μοιράζεται εκ των προτέρων.