Ιρλανδία

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά         Γιορτές

Καλώς ήλθατε στην Ιρλανδία!

Ενδιαφέρεστε για την Ιρλανδία; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με τη χώρα σε ένα από τα βρετανικά νησιά; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Ίσως πρέπει να γράψετε μια έκθεση για την Ιρλανδία; Ή μελετάτε αυτή τη στιγμή τη χώρα στο σχολείο; Ίσως θέλετε να ταξιδέψετε στην Ιρλανδία; Εδώ θα βρείτε συναρπαστικές πληροφορίες για ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Και όλα εξηγούνται απλά και συνοπτικά.

Πολλές φωτογραφίες σας δίνουν επίσης μια άμεση εικόνα για το πώς μοιάζει η Ιρλανδία! Υπάρχουν επίσης χάρτες και βίντεο. Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για την καθημερινή ζωή και τη διαβίωση στην Ιρλανδία.

Προφίλ   Χώρα Άνθρωποι
Ιρλανδία: Η χώρα με την πλούσια φύση και τους μύθους | Ταξίδια Ολλανδία: Μια γιορτή για χιλιάδες γνήσιους κοκκινομάλληδες | Protagon.gr
Πώς ονομάζεται η πρωτεύουσα της Ιρλανδίας; Πόσοι άνθρωποι ζουν εδώ; Ποια είναι η σημασία της σημαίας; Το τοπίο της Ιρλανδίας είναι - πράσινο! Γιατί είναι πράσινο; Δεν είναι όλοι οι Ιρλανδοί κοκκινόμαλλοι - αλλά τουλάχιστον το 10% του πληθυσμού είναι.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Το μικρό σπίτι στο λιβάδι: Ζαρκάδι Ιρλανδία: Drone οδηγεί τα πρόβατα, αντί για σκύλο! Ιρλανδία: Εγκρίθηκε από την Κάτω Βουλή ο προϋπολογισμός
Το ζαρκάδι είναι το μεγαλύτερο χερσαίο θηλαστικό της Ιρλανδίας. Ποια άλλα ζώα ζουν εδώ; Η Ιρλανδία έχει περισσότερα πρόβατα από ό,τι ανθρώπους. Γιατί, λοιπόν, η Ιρλανδία ονομαζόταν "Κέλτικος Τίγρης" μέχρι το 2007; Η Ιρλανδία κυβερνάται από εδώ. Ήταν μακρύς ο δρόμος για την ανεξαρτησία από τη Μεγάλη Βρετανία το 1921.
Καθημερινότητα  Φαγητά Παιδιά και σχολείο
Travel guide για την Ιρλανδία - Worth Every Mile Δημοτικά | Information about Ireland from Greeks living in Ireland
Τα αυτοκίνητα κινούνται αριστερά, οι άνθρωποι πληρώνουν σε ευρώ και οι πινακίδες είναι συχνά δίγλωσσες. Πώς ζουν οι Ιρλανδοί; Ένα τυπικό πιάτο της ιρλανδικής κουζίνας είναι το ιρλανδικό στιφάδο. Αλλά το boxty και το coddle είναι επίσης νόστιμα! Τα σχολεία στην Ιρλανδία διδάσκονται ως επί το πλείστον στα αγγλικά. Ωστόσο, τα ιρλανδικά είναι υποχρεωτικό μάθημα από το δημοτικό σχολείο και μετά.
Χαρακτηριστικά  Γιορτές
Χριστούγεννα στην Ιρλανδία! - on-timenews
Γιατί τα τριφύλλια είναι το εθνικό σύμβολο της Ιρλανδίας; Τι είναι το hurling; Γιατί υπάρχουν τόσα πολλά πρόβατα εδώ; Πώς γιορτάζουν στην πραγματικότητα οι Ιρλανδοί τα Χριστούγεννα; Και ξέρατε ότι το Χάλοουιν ξεκίνησε από εδώ;