Μολδαβία

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο

Καλώς ήλθατε στη Μολδαβία!

Ψάχνετε πληροφορίες για τη Μολδαβία ή τη Δημοκρατία της Μολδαβίας; Θα θέλατε να μάθετε στοιχεία και αριθμούς για αυτή τη χώρα της νοτιοανατολικής Ευρώπης; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Είτε σχεδιάζετε ένα ταξίδι στη Μολδαβία είτε πρέπει να γράψετε μια παρουσίαση ή μια εργασία στο σχολείο εδώ θα βρείτε συναρπαστικά κείμενα σχετικά με τη χώρα για ένα ευρύ φάσμα θεμάτων.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
14 Places To Visit In Moldova In 2023 For A Fun Filled Vacay Moldovan students shouts anti government slogans as they wave Romanian history books during a rally in downtown Chisinau, Wednesday 13 February 2002.
Το σωστό όνομα της Μολδαβίας είναι Δημοκρατία της Μολδαβίας. Ξέρετε πώς λέγεται η πρωτεύουσά της; Η Μολδαβία βρίσκεται ανάμεσα στους ποταμούς Δνείστερο και Προυτ. Η γη είναι επίπεδη έως κυματιστή και έχει γόνιμο μαύρο έδαφος. Η πλειονότητα των κατοίκων της Μολδαβίας είναι Μολδαβοί. Ωστόσο, στη χώρα ζουν επίσης Ρώσοι και Ουκρανοί.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Πολλές παρίδες στο Chișinău μπορούν να δελεαστούν ακόμα και στο χέρι σας! Στα λίγα δάση ζουν ακόμη ελάφια και αγριόγατες. Το γόνιμο μαύρο έδαφος και το ήπιο κλίμα επιτρέπουν την καλή ανάπτυξη των φρούτων, του κρασιού και των ηλιοτρόπιων. Σήμερα, η Μολδαβία περιλαμβάνει μόνο ένα μέρος του πρώην πριγκιπάτου. Τι συνέβη εδώ;
Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο Φαγητά
Γιατί η Μολδαβία είναι επίσης γνωστή ως το φτωχοκομείο της Ευρώπης; Πώς ζουν οι άνθρωποι εδώ; Η ατμόσφαιρα είναι καλή σε αυτό το σχολείο της Μολδαβίας. Πώς μπορεί να είναι το σχολείο εκεί; Αν έρθετε ποτέ στη Μολδαβία, μπορεί να σας σερβίρουν ένα πιάτο σαν αυτό! Αναρωτιέστε τι να περιέχει;