Ρουμανία

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική         Φαγητά     Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Χριστούγεννα

Καλώς ήλθατε στη Ρουμανία!

Ψάχνετε στοιχεία και αριθμούς για τη Ρουμανία; Ψάχνετε πληροφορίες για τη χώρα της νοτιοανατολικής Ευρώπης; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Ίσως πρέπει να γράψετε μια παρουσίαση ή μια εργασία για τη Ρουμανία για το σχολείο; Εδώ θα βρείτε εύκολα επεξηγηματικές και συναρπαστικές πληροφορίες και περιλήψεις για πολλά θέματα.

Τα θέματά μας για κάθε χώρα είναι: προφίλ, χώρα, άνθρωποι, ζώα και φυτά (φύση), οικονομία, ιστορία και πολιτική. Στην ενότητα Χώρα θα βρείτε επίσης πληροφορίες για την πρωτεύουσα, ενώ στην ενότητα Άνθρωποι θα βρείτε πληροφορίες για τη γλώσσα και τη θρησκεία της χώρας. Φυσικά θα βρείτε πληροφορίες και για το σχολικό σύστημα, την καθημερινότητα, τα φαγητά και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της χώρας.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
Πόσους κατοίκους έχει η Ρουμανία; Ποιο είναι το όνομα της πρωτεύουσας και ποιος είναι ο μακρύτερος ποταμός της χώρας; Τα Καρπάθια Όρη διατρέχουν σε τόξο το κέντρο της Ρουμανίας. Ωστόσο, υπάρχουν επίσης πεδινές πεδιάδες στα δυτικά και στα ανατολικά. Εκτός από τους Ρουμάνους, στη χώρα ζουν Ούγγροι και Ρομά, καθώς και ορισμένες μικρές μειονότητες, όπως οι Γερμανοί και οι Λιποβίτες.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Στη Ρουμανία ζουν περίπου 6600 καφέ αρκούδες. Αυτή έχει το σπίτι της στα βουνά Făgăraș στα νότια Καρπάθια. Η βιομηχανία έχει αναπτυχθεί ιδιαίτερα έντονα τα τελευταία χρόνια. Παρ' όλα αυτά, η χώρα είναι μία από τις φτωχότερες της ΕΕ. Αυτό είναι το ρουμανικό κοινοβούλιο στο Βουκουρέστι. Η χώρα κυβερνάται σήμερα από εδώ. Πώς ήταν στο παρελθόν;
Φαγητά Καθημερινότητα Παιδιά και σχολείο
Ένα τυπικό ρουμανικό πιάτο είναι το sarmale με mămăligă - ρολά λάχανου με χυλό αραβοσίτου! Και τι είναι το bulz; Στη Ρουμανία, τα ρολόγια χτυπούν συχνά πιο αργά. Μπορείτε ακόμα να δείτε, για παράδειγμα, άμαξες με άλογα, ειδικά στην ύπαιθρο. Μέχρι την 4η τάξη, το FB είναι ο καλύτερος βαθμός που μπορούν να πάρουν οι μαθητές. Από την 5η τάξη και μετά, υπάρχουν τάξεις από το 1 έως το 10.
Χαρακτηριστικά Χριστούγεννα
Τι νομίζετε ότι είναι τυπικά ρουμανικό; Μήπως σας έρχεται στο μυαλό ο Δράκουλας; Ή μήπως γνωρίζετε την Oina και τους Călușari; Πώς γιορτάζουν τα Χριστούγεννα στη Ρουμανία; Ποια είναι τα έθιμα και τι τρώνε οι Ρουμάνοι την παραμονή των Χριστουγέννων;