Ανδόρρα

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική    Καθημερινότητα      Φαγητά     Παιδιά και σχολείο

Καλώς ήλθατε στην Ανδόρρα!

Ενδιαφέρεστε για την Ανδόρρα; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με αυτή τη μικρή χώρα της Ευρώπης; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Είτε πρέπει να γράψετε μια έκθεση για την Ανδόρρα, είτε μελετάτε αυτή τη στιγμή τη χώρα στο σχολείο, είτε ταξιδεύετε εκεί και θέλετε να μάθετε περισσότερα εκ των προτέρων, εδώ θα βρείτε συναρπαστικά κείμενα για την Ανδόρρα σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων.Στην ενότητα Χώρα θα βρείτε επίσης πληροφορίες για την πρωτεύουσα και στην ενότητα Άνθρωποι θα βρείτε πληροφορίες για τη θρησκεία και τη γλώσσα της χώρας. Αν θέλετε να περάσετε τις διακοπές σας στην Ανδόρρα, θα βρείτε επίσης μια συλλογή από αξιοθέατα. Πολλές φωτογραφίες σας δίνουν μια άμεση εικόνα της Ανδόρρας! Εξίσου σημαντικό είναι να μάθουμε για τις ιδιαιτερότητες της χώρας, το εκπαιδευτικό σύστημα και το πώς ζουν τα παιδιά εκεί και τα προβλήματά τους.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
 Andorra - United States Department of State Marta Roure - Wikipedia
Ξέρετε πού βρίσκεται η Ανδόρρα; Ποια γλώσσα ομιλείται εδώ, με τι πληρώνετε και πώς λέγεται η πρωτεύουσα; Η Ανδόρρα βρίσκεται στο κέντρο των Πυρηναίων. Η μικρή χώρα είναι επομένως πολύ ορεινή και υπάρχουν πολλές κορυφές και κοιλάδες. Η Marta Roure είναι τραγουδίστρια από την Ανδόρρα. Ποιοι άλλοι ζουν στην Ανδόρρα και ποια γλώσσα μιλούν;
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Pyrenean Chamois - Ibex Hunt Espadella Planning to Visit Andorra? This Is What to Do, See, and Eat. Interesting and Fun Facts about Andorra
Ζώα όπως αυτό το σαμουά σκαρφαλώνουν στα βουνά της Ανδόρρας. Οι μαρμότες και οι ντεσμάν ζουν επίσης εδώ.
Η μεγαλύτερη πηγή εισοδήματος της Ανδόρρας είναι ο τουρισμός. Τα χειμερινά αθλήματα διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο. Ο Ροζέ Μπερνάτ Γ΄ έγινε ο ένας από τους δύο συν-πρίγκιπες της Ανδόρρας το 1278. Υπήρχε διπλή κυριαρχία μέχρι το 1993.
 Καθημερινότητα  Φαγητά   Παιδιά και σχολείο
 The 10 Most Traditional Dishes From Andorra Andorra Education System With 100% Literacy Rate: A Must Read!
Η Ανδόρρα είναι ως επί το πλείστον ένα ήσυχο μέρος. Οι περισσότεροι κάτοικοι είναι δίγλωσσοι. Τους αρέσει να απολαμβάνουν το σύντομο καλοκαίρι!
Αναγνωρίζετε τι προσφέρεται εδώ; Είναι ψητά σαλιγκάρια αμπελώνα. Είναι τα αγαπημένα στην Ανδόρρα. Αυτός είναι ο μικρός Eduard. Όταν έρχεται στο σχολείο, μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε διάφορα συστήματα.