Ανδόρρα παιδιά και σχολείο

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική    Καθημερινότητα      Φαγητά     Παιδιά και σχολείο

Πώς είναι το σχολείο στην Ανδόρρα;

Το σχολείο αυτό βρίσκεται στην πόλη Escaldes-Engordany.

Υπάρχουν διάφορα σχολικά συστήματα στην Ανδόρρα. Εκτός από το σύστημα της Ανδόρρας, υπάρχει επίσης ένα ισπανικό, ένα γαλλικό και ένα ιδιωτικό αγγλικό σύστημα. Η φοίτηση στο σχολικό σύστημα της Ανδόρρας, το ισπανικό και το γαλλικό σύστημα είναι δωρεάν.

Ανάλογα με το σύστημα, η αντίστοιχη γλώσσα χρησιμοποιείται ως κύρια γλώσσα διδασκαλίας, δηλαδή τα καταλανικά, τα ισπανικά ή τα γαλλικά. Περίπου οι μισοί από όλους τους μαθητές φοιτούν σε γαλλικό σχολείο. Η φοίτηση στο σχολείο είναι υποχρεωτική μέχρι την ηλικία των 16 ετών. Τα παιδιά ξεκινούν το σχολείο στην ηλικία των έξι ετών.