Συνοπτικά Προφίλ Χώρα Άνθρωποι Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική Καθημερινότητα Φαγητά Παιδιά και σχολείο
Πώς είναι η ζωή στον Άγιο Μαρίνο;
![Borgo Maggiore](https://www.kinderweltreise.de/fileadmin/_processed_/d/f/csm_san_marino_borgo_maggiore_haeuser_c87d65c180.jpg)
Μόνο 33.000 άνθρωποι ζουν σε ολόκληρο τον Άγιο Μαρίνο. Ο πληθυσμός δηλαδή του κράτους είναι μικρότερος από τον πληθυσμό που έχει το Ρέθυμνο ή η Πτολεμαΐδα. Την χώρα όμως την επισκέπτονται πολλοί τουρίστες ή ακόμα και ημερήσιοι επισκέπτες από την Ιταλία.
Επομένως, πολλοί Σαν Μαρινιώτες εργάζονται επίσης στον τομέα του τουρισμού. Είναι σερβιτόροι, πωλητές ή φροντιστές μουσείων. Είναι ιδιοκτήτες ενός καταστήματος ή ενός εστιατορίου. Υπάρχουν όμως και πολλοί τραπεζίτες και λογιστές. Μένουν σε σπίτια όπως αυτά που βλέπετε στη φωτογραφία.