Λευκορωσία Παιδιά και Σχολείο

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα    Φαγητά           Παιδιά και σχολείο

Σχολείο στο Μινσκ

Σχολείο στη Λευκορωσία

Στη Λευκορωσία, τα παιδιά πηγαίνουν στο σχολείο για έντεκα χρόνια. Τα τέσσερα πρώτα χρόνια είναι το δημοτικό σχολείο, και ακολουθεί το γυμνάσιο ή το λύκειο. Και τα δύο διαρκούν τον ίδιο χρόνο και μόλις αποφοιτήσετε, μπορείτε να πάτε στο πανεπιστήμιο. Η μόνη διαφορά είναι ότι στο γυμνάσιο υπάρχει μεγαλύτερη επιλογή μαθημάτων και οι μαθητές λαμβάνουν μεγαλύτερη υποστήριξη.

Εάν σε ένα σχολείο φοιτά μεγάλος αριθμός μαθητών, οι τάξεις μερικές φορές συγχωνεύονται ή οι μαθητές έρχονται σε βάρδιες: κάποιοι ξεκινούν το σχολείο στις 8 το πρωί, άλλοι στη 1 το μεσημέρι. Τα σχολεία στη Λευκορωσία δεν έχουν ονόματα όπως  αλλά είναι αριθμημένα, όπως εδώ. Πηγαίνετε στο σχολείο με τον αριθμό 60 ή 79.

Το μάθημα διαρκεί 45 λεπτά. Φυσικά υπάρχουν και βαθμοί, αλλά απονέμονται από το 1 έως το 10. Το 10 είναι ο καλύτερος βαθμός. Ο Ιούνιος, ο Ιούλιος και ο Αύγουστος είναι σχολικές διακοπές! Η νέα σχολική χρονιά αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου.

Τα παιδιά δεν φορούν σχολική στολή, αλλά είναι υποχρεωτικό για όλους τους μαθητές να έρχονται με μαύρα ρούχα. Τα αγόρια φορούν σκούρο κοστούμι, τα κορίτσια φορούν παντελόνι ή φούστα με σακάκι. Πολλά κορίτσια φορούν ήδη παπούτσια με τακούνια στο δημοτικό σχολείο.