Μονακό Παιδιά και Σχολείο

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία     Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο       Χαρακτηριστικά

Πρώτη μέρα σχολείο για τα δίδυμα πριγκιπόπουλα του Μονακό | People & Style ΕιδήσειςΠαιδιά και καθημερινή ζωή

Πολλά παιδιά στο Μονακό μεγαλώνουν πολύγλωσσα, πράγμα αυτονόητο. Καθώς το Μονακό είναι πολύ μικρό και πυκνοδομημένο, δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί χώροι πρασίνου για να παίζουν τα παιδιά. Ωστόσο, σε σύγκριση με άλλες χώρες, στο Μονακό δεν ζουν τόσο πολλά παιδιά. Μόνο δώδεκα στους 100 κατοίκους είναι κάτω των 14 ετών και μόνο δύο στους 100 είναι κάτω των πέντε ετών.

Τα παιδιά λαμβάνουν σε μεγάλο βαθμό καλή ιατρική περίθαλψη, αλλά συχνά υπάρχει πρόβλημα με τα ναρκωτικά μεταξύ των νέων. Ακόμη και ο πλούτος δεν προστατεύει από αυτό.

Πρώτη ημέρα στο σχολείο για τα δίδυμα του Μονακό -Μαζί με τους γονείς τους, Αλβέρτο και Σαρλίν

Σε ποια σχολεία πηγαίνουν τα παιδιά στο Μονακό;

Τα σχολεία στο Μονακό είναι διεθνή- σύμφωνα με το Υπουργείο Εξωτερικών, υπάρχουν οκτώ δημόσια σχολεία και δύο ιδιωτικά σχολεία. Υπάρχει επίσης ένα διεθνές σχολείο και ορισμένα εξειδικευμένα σχολεία. Το Μονακό έχει επίσης το δικό του πανεπιστήμιο, το Διεθνές Πανεπιστήμιο του Μονακό. Το πτυχίο στο Μονακό αναγνωρίζεται επίσης από τη Γαλλία, έτσι ώστε τα παιδιά να μπορούν να επιλέξουν μεταξύ του δικού τους πανεπιστημίου και ενός πανεπιστημίου στη Γαλλία.