Μονακό Προφίλ

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία     Ιστορία και πολιτική       Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο       Χαρακτηριστικά

Μονακό στην υδρόγειοΤο Μονακό είναι μια πόλη-κράτος στις ακτές της Κυανής Ακτής και περιβάλλεται από τη Γαλλία. Το Μονακό είναι το δεύτερο μικρότερο κράτος στον κόσμο και επίσης ένα από τα πλουσιότερα. Οι κάτοικοί του δεν χρειάζεται στην πραγματικότητα να πληρώνουν φόρους. Το κράτος συγκεντρώνει αρκετά χρήματα με άλλους τρόπους. Η ακτογραμμή κατά μήκος της οποίας εκτείνεται το Μονακό έχει μήκος μόλις τέσσερα χιλιόμετρα.

Αλλά υπάρχουν πολλά να δείτε εδώ: ένα καζίνο, ένα εντυπωσιακό πριγκιπικό παλάτι, ένα ναυτικό μουσείο, έναν εξωτικό βοτανικό κήπο και... Πλούτος χωρίς τέλος. Αυτό αντικατοπτρίζεται στον τρόπο ζωής των κατοίκων και προσελκύει πολλούς τουρίστες σε αυτή τη μικρή χώρα.

Μόλις 39.000 άνθρωποι ζουν στο Μονακό, που είναι αρκετοί για μια ολόκληρη χώρα. Πολλές ελληνικές πόλεις έχουν τόσους κατοίκους. Και το Μονακό έχει επίσης την υψηλότερη πληθυσμιακή πυκνότητα, υψηλότερη από τη Σιγκαπούρη, παρεμπιπτόντως.

Η Γαλλία περιβάλλει πλήρως το Μονακό και η Ιταλία δεν απέχει πολύ ανατολικά. Για να γίνει το Μονακό λίγο μεγαλύτερο, έχει γίνει εκχωμάτωση θάλασσας.

Το κλίμα στο Μονακό είναι μεσογειακό, όπως και στην υπόλοιπη Κυανή Ακτή. Το Μονακό είναι ένα κράτος-πόλη και δεν έχει πραγματική πρωτεύουσα, ή μάλλον η διοίκηση και η κυβέρνηση βρίσκονται στο Monaco-Ville, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι πρωτεύουσα.

Παρεμπιπτόντως, οι κάτοικοι του Μονακό ονομάζονται Μονεγάσκοι. Η ιδιαιτερότητα του Μονακό είναι ότι οι κάτοικοι δεν χρειάζεται να πληρώνουν φόρους. Και οι μισοί από τους ανθρώπους που έχουν στην πραγματικότητα την υπηκοότητα των Μονεγάσκων είναι εκατομμυριούχοι. Αλλά υπάρχουν επίσης πολλοί άνθρωποι που εργάζονται εδώ και δεν ζουν καν εκεί και μετακινούνται καθημερινά πέρα από τα σύνορα. Έρχονται από τη Γαλλία ή την Ιταλία. Πολλοί άνθρωποι εκεί μιλούν επίσης γαλλικά και καθόλου Μονεγάσκικα, αν και η γλώσσα αυτή διδάσκεται και στα σχολεία.

Το Μονακό είναι μια από τις πλουσιότερες χώρες του κόσμου. Πολλά χρήματα βγαίνουν από τα τυχερά παιχνίδια, τα οποία επιτρέπονται στο Μονακό.

Το Μονακό είναι συνταγματική κληρονομική μοναρχία. Εδώ, ο πρίγκιπας του Μονακό είναι επίσης ο αρχηγός του κράτους και διορίζει τους υπουργούς του κράτους. Ο Αλβέρτος ΙΙ είναι πρίγκιπας του Μονακό από το 2005. Πρίγκιπας του Μονακό.

Έκταση 2,02 τ.χμ
Κάτοικοι 38.960
Γλώσσα Γάλλος και Μονεγάσκος
Πρωτεύουσα Μονακό Βιλ
Ο μεγαλύτερος ποταμός -
Το ψηλότερο βουνό Λόφος του Μονακό (164 μ.)
νόμισμα Ευρώ

Monaco UmrissΣημαία Μονακό

Μια λευκή και μια κόκκινη λωρίδα χαρακτηρίζουν την εθνική σημαία του Μονακό. Τα χρώματα αυτά είναι επίσης τα χρώματα των πριγκίπων του Grimaldi, οι οποίοι κυβέρνησαν το πριγκιπάτο από τον 13ο αιώνα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ

Για πάντα, στη χώρα μας,
Η ίδια σημαία ανεμίζει
Για πάντα, το κόκκινο και το λευκό της χρώμα
Είναι το σύμβολο της ελευθερίας μας
Μεγάλοι και μικροί, πάντα τη σέβονται.